Status związku a poziom lękowości, chwiejności emocjonalnej i nieufności

Autor

DOI:

https://doi.org/10.15503/onis2019.199.204

Słowa kluczowe:

lękowość, chwiejność emocjonalna, nieufność, życie w pojedynkę, życie w związku

Abstrakt

Cel badań. Celem prezentowanych analiz było sprawdzenie, czy występują różnice między cechami osób niebędących w związku romantycznym a posiadającymi partnera pod względem cech: lękowość, niestabilność emocjonalna i nieufność.

Metodologia. Przeprowadzono badanie z udziałem 242 osób (192 kobiet i 50 mężczyzn) o średniej wieku wynoszącej 21 lat. Wykorzystany został inwentarz CAT-PD-SF: Mistrust, Anxiety i Affective Lability (Simms, Goldberg, Roberts, Watson, Welte & Rotterman, 2011).

Wyniki. Badania wykazały, że występuje różnica między płciami pod względem lękowości – kobiety otrzymały wyniki wyższe na tej skali od mężczyzn. Otrzymane rezultaty wskazują na brak istotnych różnic między osobami w związku romantycznym a nieposiadającymi partnera pod względem lękowości, chwiejności emocjonalnej i nieufności, a zatem nie stanowiły one czynników różnicujących osoby żyjące w pojedynkę i w związku.

Wnioski.. Badane grupy nie różnią się pod względem lękowości, chwiejności emocjonalnej i nieufności. Może to wynikać ze zmian we współczesnym społeczeństwie. Wyniki te, choć nie potwierdzają postawionej hipotezy, są optymistyczne, podważają bowiem negatywny stereotyp singli.

 

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Biogramy autorów

Agnieszka Górka - Uniwersytet Wrocławski, Instytut Psychologii, Dawida 1, 50-528 Wrocław

Studentka 4 roku Psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktualnie na ścieżce Psychologia Kliniczna i Zdrowia Człowieka Dorosłego. Interesuje się międzykulturowymi różnicami w strukturze świadomości.

Paulina Mazur - Uniwersytet Wrocławski, Instytut Psychologii, Dawida 1, 50-528 Wrocław

Studenka 4 roku psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie na ścieżce Psychologia Biznesu, interesuje się zarządzaniem i przeprowadzaniem szkoleń pracowniczych.

Pobrania

Opublikowane

2019-08-15

Jak cytować

[1]
Górka, A. i Mazur, P. 2019. Status związku a poziom lękowości, chwiejności emocjonalnej i nieufności. Ogrody Nauk i Sztuk. 9, 9 (sie. 2019), 199–204. DOI:https://doi.org/10.15503/onis2019.199.204.

Numer

Dział

TRANSGRESJA