Program Projektor- wolontariat studencki przestrzenią do realizacji autorskich projektów edukacyjnych

Autor

DOI:

https://doi.org/10.15503/onis2019.320.331

Słowa kluczowe:

Wolontariat, wolontariusz, Program Projektor- wolontariat studencki

Abstrakt

Teza. Wolontariat to bezpłatna, bezinteresowna i świadoma praca na rzecz innych. Obecnie istnieją jego różne formy i rodzaje, a każda osoba dobrowolnie może zaangażować
 się w określone działania.

Omówione koncepcje. Jedną z form wolontariatu, w którą mogą włączyć się młodzi dorośli jest Program Projektor- wolontariat studencki. Jego celem jest dotarcie   do dzieci i młodzieży z małych miast i wsi z aktywnością oraz wiedzą studentów. Oferta adresowana                             jest do placówek oświatowych, takich jak szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie,
a także świetlice, ośrodki kultury, OSP oraz stowarzyszenia. Studenci mogą realizować autorskie scenariusze w ramach projektów startowych, specjalistycznych, systematycznych, feryjnych, wakacyjnych oraz akcji specjalnych. Ich tematyka zależy od wiedzy, umiejętności  i zainteresowań wolontariuszy. Mogą to być zajęcia artystyczne, psychologiczno- pedagogiczne, humanistyczne, matematyczne, przyrodnicze, historyczne, sportowe, turystyczne itp.

Wyniki i wnioski. Realizując projekty edukacyjne w miejscowościach do 20 tysięcy mieszkańców, wolontariusze wzbogacają ofertę szkół, ale i rozwijają własne zdolności pedagogiczne, organizacyjne i zarządcze. Dodatkowo przekazuje się pozytywne wzorce, zachęca się do własnego rozwoju, kształtuje się postawy społeczne, rozwija pasje                               i  umożliwia realizację pomysłów.

Oryginalność/wartość poznawcza podejścia. Studenci dzięki zaangażowaniu się w Program Projektor- wolontariat studencki zyskują doświadczenie pedagogiczne, umiejętności zarządzania projektem, czasem, zespołem, a także możliwość rozwoju w programie, poprzez różne kursy i szkolenia.

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Pobrania

Opublikowane

2019-08-15

Jak cytować

[1]
Trzmielewska, K. 2019. Program Projektor- wolontariat studencki przestrzenią do realizacji autorskich projektów edukacyjnych. Ogrody Nauk i Sztuk. 9, 9 (sie. 2019), 320–331. DOI:https://doi.org/10.15503/onis2019.320.331.

Numer

Dział

DOŚWIADCZENIE