Dziecko z niepełnosprawnością w stopniu znacznym w procesie edukacji
DOI:
https://doi.org/10.15503/onis2017.289.299Słowa kluczowe:
edukacja, niepełnosprawność, inkluzja, uczeń, znaczna niepełnosprawnośćAbstrakt
Abstrakt
Teza. Idea edukacji włączającej uczniów ze znacznym stopniem niepełnosprawności staje się aktualnie wiodącym sposobem organizowania współczesnego procesu edukacji. Koncepcja integracji wyjaśnia wiele trudności psychospołecznych, problemów edukacyjnych, readaptacyjnych a nawet rewalidacyjnych dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. W edukacji, szczególnie osób znacznie niepełnosprawnych powinna spełniać się idea jedności w zróżnicowaniu. Oznacza to przede wszystkim tworzenie takich warunków nauki i wychowania, w których – uznając indywidualne potrzeby i możliwości dzieci i młodzieży – zapewnia się wspólne kształcenie wszystkim uczniom, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Omówione koncepcje. Przedmiotem analizy były międzynarodowe i krajowe akty prawne determinujące kształt edukacji integracyjnej w Polsce.
Wyniki i wnioski. Aktualnie panujący w Polsce system orzecznictwa jest poważnym utrudnieniem dla właściwej integracji dzieci ze znaczną niepełnosprawnością. Dzieci kategoryzuje się za względu na rodzaj niepełnosprawności, jak i jej stopień i głębokość zaburzeń. Natomiast pełna, właściwa integracja zdecydowanie powinna unikać etykietowania i szufladkowania dziecka ze względu na rodzaj niepełnosprawności. Jej istotnym zadaniem jest przede wszystkim rozwijanie kompetencji społecznych, przygotowanie do życia w zróżnicowanym świecie, w otwartym społeczeństwie.
Wartość poznawcza podejścia. Miejscem, w którym proces inkluzji ma być wdrażany, realizowany i ewaluowany jest szkoła. Natomiast punktem wyjścia w myśleniu o edukacji włączającej powinno być pytanie o cel edukacji.