Krytyka gimnazjów w piśmiennictwie polskim

Autor

  • Marzena Piotrowska Uniwersytet Opolski, ul. Kopernika 11a, 45-001 Opole
  • Monika Podczasik Uniwersytet Opolski, ul. Kopernika 11a, 45-001 Opole

Słowa kluczowe:

edukacja, gimnazjum, krytyka, piśmiennictwo, reforma ustroju szkolnego

Abstrakt

1. Teza. Artykuł zakłada, że krytyka pełni ważną rolę w kreowaniu wartości edukacyjnych na potrzeby szkolnictwa średniego szczebla. Zarówno pozytywne, jak i negatywne poglądy, wyrażone w odpowiedniej formie, mają wpływ na doskonalenie pracy, organizacji i zarządzania gimnazjów. Warto zatem przyjrzeć się, w jaki sposób wykorzystuje się je do oceny tego typu szkół w polskim piśmiennictwie.

2. Omówione koncepcje. Artykuł prezentuje pewne spektrum zagadnień związanych z krytyką gimnazjów obecną we współczesnym piśmiennictwie, ze szczególnym uwzględnieniem publicystyki prasowej, internetowej, radiowej i telewizyjnej. Próbuje także odpowiedzieć na pytanie o założenia reformy ustroju szkolnego z 1999 r. oraz jej przyszłość w świetle ministerialnych zapowiedzi likwidacji gimnazjów i powrotu do poprzedniego systemu edukacyjnego.

3. Wyniki i wnioski. Analiza piśmiennictwa wykazała, że zarówno decyzja o wprowadzeniu gimnazjum do ustroju szkolnego, jak i decyzja o ich likwidacji, wzbudziły znaczne kontrowersje wśród społeczeństwa polskiego. W trwającej niemal 17 lat debacie publicznej głos zabierają i zwolennicy i przeciwnicy ich funkcjonowania. Pewne jest natomiast jedno – szybkie zmiany w systemie oświaty nie poprzedzone systematycznymi obserwacjami, sprzyjają jego destabilizacji i przyczyniają się do chaosu organizacyjnego w szkolnictwie.

4. Oryginalność/wartość poznawcza podejścia. Analizując zebrane dane, przytoczono wybrane opinie zwolenników i przeciwników gimnazjów, reprezentujących różne środowiska akademickie, polityczne i społeczne. Starano się także o różnorodność źródeł pozyskiwanych informacji. Takie podejście do tematu umożliwia wejście w interakcje pomiędzy osobami zaangażowanymi w proces oświatowy, redaktorami czasopism papierowych i elektronicznych, opinią publiczną i czytelnikami niniejszego artykułu.

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Biogramy autorów

Marzena Piotrowska - Uniwersytet Opolski, ul. Kopernika 11a, 45-001 Opole

doktorantka

Monika Podczasik - Uniwersytet Opolski, ul. Kopernika 11a, 45-001 Opole

doktorantka

Pobrania

Opublikowane

2017-07-16

Jak cytować

[1]
Piotrowska, M. i Podczasik, M. 2017. Krytyka gimnazjów w piśmiennictwie polskim. Ogrody Nauk i Sztuk. 7, 7 (lip. 2017), 325–337.