SposÓb sŁuchania muzyki przez osoby preferujące odmienne strategie regulacji emocji a skutecznoŚć modyfikowania wŁasnego afektu

Autor

  • Natalia Zborowska Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej ul. Szczęśliwicka 40, 02-353 Warszawa
  • Tomasz Oleksy Uniwersytet Warszawski, ul. Stawki 5/7, 00-183 Warszawa

Słowa kluczowe:

muzyka, pozytywny nastrój, regulacja emocji, supresja, poznawcze przeformułowanie

Abstrakt

Cel Celem badania było sprawdzenie w jaki sposób użycie muzyki wiąże się z osiąganiem pozytywnego nastroju u osób preferujących odmienne strategie regulacji emocji.

Metodologia. W badaniu korelacyjnym zostało przebadane 256 osób. Na potrzeby badania został stworzony Kwestionariusz Sposobów Słuchania Muzyki. Dotychczasowe badania dotyczące tego w jaki sposób ludzie słuchają muzyki zazwyczaj wyróżniały takie skale jak: emocjonalna, poznawcza, w tle, fizyczną. W stworzonym kwestionariuszu uwzględniliśmy podział potencjalnego wpływu muzyki na emocje na dwa obszary: indukowania silnych wrażeń emocjonalnych oraz słuchania muzyki w celu pozytywnego wpływu na nastrój.

Wyniki. Na pytaniach z kwestionariusza została przeprowadzona eksploracyjna analiza czynnikowa. Skumulowana wyjaśniona wariancja wynosiła 47%. Analiza pokazała utworzenie trzech czynników zgodnych z teoretycznymi zakładanymi skalami: społeczną, używania muzyki na indukowanie silnych stanów emocjonalnych i używania muzyki w celu pozytywnego wpływania na nastrój. W kolejnym kroku analizy postanowiliśmy sprawdzić relacje miedzy pozytywnym afektem a skalami kwestionariusza muzyki i strategiami regulacji emocji J. Grossa, które wyróżniały strategie poznawczego przeformułowania oraz supresji. Badanie pokazało związek pozytywnego afektu ze strategiami regulacji emocji. Odpowiednio z supresją (r= -0,31, p<0,01) oraz poznawczym przeformułowaniem (r= 0,25, p<0,01) oraz ze skalą słuchania muzyki w celu pozytywnego wpływu na nastrój (r= 0,27, p<0,01). Analiza regresji potwierdziła, że dodanie do modelu zawierającego obie strategie regulacji emocji, skali słuchania muzyki w celu pozytywnego wpływu na nastrój istotnie polepsza predykcję pozytywnego afektu.

Wnioski.Badanie jest cennym krokiem w kierunku zrozumienia w jaki sposób ludzie regulują emocje za pomocą muzyki. Okazuje się, że muzyka może być niezależnym od używania strategii regulacji emocji, dodatkowym sposobem na osiąganie pozytywnego afektu, ale tylko w przypadku, gdy osoby słuchają muzyki po to, by aktywnie wpłynąć na pozytywny nastrój.

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Biogramy autorów

Natalia Zborowska - Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej ul. Szczęśliwicka 40, 02-353 Warszawa

studentka

Tomasz Oleksy - Uniwersytet Warszawski, ul. Stawki 5/7, 00-183 Warszawa

doktorant

Pobrania

Opublikowane

2017-07-16

Jak cytować

[1]
Zborowska, N. i Oleksy, T. 2017. SposÓb sŁuchania muzyki przez osoby preferujące odmienne strategie regulacji emocji a skutecznoŚć modyfikowania wŁasnego afektu. Ogrody Nauk i Sztuk. 7, 7 (lip. 2017), 268–274.

Numer

Dział

DOŚWIADCZENIE