SOCJOLOGICZNO-EKONOMICZNE UWARUNKOWANIA WSPÓŁCZESNEJ EDUKACJI WYŻSZEJ W POLSCE

Autor

DOI:

https://doi.org/10.15503/onis2019.23.34

Słowa kluczowe:

edukacja, nauczanie uniwersyteckie, jakość kształcenia

Abstrakt

Cel badań. Celem artykułu jest próba wskazania, jak socjologiczno-ekonomiczne czynniki warunkują współczesną edukację akademicką w Polsce. Obecnie wiele szkół wyższych i uniwersytetów masowo kształci społeczeństwo, tracąc przy tym swoją elitarność i prestiż. Na skutek dokonujących się przeobrażeń edukacja stała się „produktem” współczesności. Zmiana postrzegania edukacji zarówno przez młodsze, jak i starsze pokolenia nasuwa pytanie – czy współczesna edukacja to próba przetrwania?

Metoda badań. W pracy wykorzystano wyniki badań uzyskane w 2011 i 2017 roku przez Centrum Badania Opinii Społecznej na temat kształcenia wyższego oraz wyniki badań własnych przeprowadzonych w 2018 roku wśród studentów różnych kierunków, na podstawie których przedstawiono obraz szkolnictwa wyższego w Polsce w opinii społecznej.

Wyniki. Na gruncie przeprowadzonych rozważań teoretycznych i empirycznych ukazano, jakie są uwarunkowania współczesnej edukacji oraz przedstawiono opinię badanych osób na temat edukacji wyższej. Kształcenie na tym szczeblu stało się masowe, dostępne dla wszystkich, tracąc przy tym dotychczasową elitarność.

Wnioski. Przeprowadzona analiza teoretyczna oraz analiza wyników badań własnych, jak i wtórnych jednoznacznie pokazuje, że współczesna edukacja boryka się z wieloma problemami, które pogarszają jakość i wizerunek nauczania na szczeblu wyższym.

 

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Biogram autora

Monika Mucha - Instytut Socjologii, Uniwersytet Wrocławski Ul. Koszarowa 3, 51-149 Wrocław

Skończyła studia I stopnia na kierunku Pedagogika opiekuńcza z promocją zdrowia w PWSZ im. Witelona w Legnicy, następnie studia II stopnia na kierunku Socjologia - badanie rynku na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie doktorantka kierunku Socjologia. Jej dorobek naukowy oscyluje wokół zagadnień socjologicznych i ekonomicznych. Ponadto interesuje się tematyką osób starszych. 

Pobrania

Opublikowane

2019-08-14

Jak cytować

[1]
Mucha, M. 2019. SOCJOLOGICZNO-EKONOMICZNE UWARUNKOWANIA WSPÓŁCZESNEJ EDUKACJI WYŻSZEJ W POLSCE. Ogrody Nauk i Sztuk. 9, 9 (sie. 2019), 23–34. DOI:https://doi.org/10.15503/onis2019.23.34.