Psychospołeczne uwarunkowania odraczania decyzji o macierzyństwie

Autor

DOI:

https://doi.org/10.15503/onis2019.189.198

Słowa kluczowe:

późne macierzyństwo, nastolatyzacja dorosłości, lęk przed macierzyństwem, niedojrzałość emocjonalna, wydłużona edukacja, kariera

Abstrakt

Cel. Celem artykułu jest refleksja teoretyczna na temat podejmowania przez kobiety decyzji o ciąży i macierzyństwie po 35 roku życia.

Omówione koncepcje. Artykuł oparty jest na dotychczasowych badaniach na temat macierzyństwa. Dla wielu współczesnych kobiet macierzyństwo nie stanowi życiowego priorytetu. W związku z tym odkładają decyzję o ciąży na późniejsze lata bądź całkowicie odrzucają myśl o dziecku. Głównym założeniem artykułu jest analiza przyczyn tego globalnego zjawiska.

Wyniki i wnioski. Uznaje się, że przemiany ustrojowe i polityczne lat 90. ubiegłego wieku przyczyniły się do powszechności późnego macierzyństwa w Polsce. Najczęstsze powody podejmowania decyzji o ciąży dopiero po 35 roku życia to: wydłużona edukacja w Polsce, znacząca pozycja kariery zawodowej w życiu wielu młodych ludzi, brak stabilizacji finansowej, nastolatyzacja dorosłości oraz lęk przed łączeniem obowiązków zawodowych i rodzinnych.

Wartość poznawcza. W artykule zaprezentowano kompleksowe zestawienie psychospołecznych uwarunkowań późnego macierzyństwa. Może to stanowić obszar dalszych badań i rozważań.

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Biogram autora

Kamila Wylęgły - Uniwersytet Wrocławski, Instytut Pedagogiki, ul. J. Wł. Dawida 1, 50-527 Wrocław

Absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zainteresowania naukowe: zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży, edukacja seksualna, teatroterapia.

Pobrania

Opublikowane

2019-08-15

Jak cytować

[1]
Wylęgły, K. 2019. Psychospołeczne uwarunkowania odraczania decyzji o macierzyństwie. Ogrody Nauk i Sztuk. 9, 9 (sie. 2019), 189–198. DOI:https://doi.org/10.15503/onis2019.189.198.

Numer

Dział

TRANSGRESJA