Wymagania dotyczące nauczania studentów prawa

Autor

  • Maria Górnicka Katedra Postępowania Karnego, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytet Wrocławski, ul. Uniwersytecka 22/26, 50-145 Wrocław https://orcid.org/0000-0002-0089-5030

DOI:

https://doi.org/10.15503/onis2019.205.222

Słowa kluczowe:

pedagogika, prawo, Polskie Ramy Kwalifikacji, sylabusy, wymogi, dorośli

Abstrakt

Cel badań: Artykuł miał na celu opisanie zewnętrznych i wewnętrznych warunków nauczania w odniesieniu do studentów prawa, akcentując, że na wymogi te wpływa dodatkowy warunek dotyczący specyfiki przedmiotu. Wymogi te zostały odniesione do odpowiednich metod nauczania.

Metodologia: W artykule przyjęto metodę dogmatycznoprawną co do opisanych aktów prawnych oraz obserwowano kilka grup studentów prawa i studiowano literaturę pedagogiczną, a także wykonano analizę badania jakościowego czynników, budujących wysokie standardy nauczania z perspektywy studentów prawa.

Wyniki: Do zewnętrznych warunków nauczania niepochodzących od studentów należą warunki wynikające ze specyfiki przedmiotu, z aktów prawnych dotyczących nauczania w ogólności i nauczania studentów prawa, ustanowione przez władze państwowe i władze wewnętrzne uczelni, a także polecenia przełożonych oraz reguły moralne. Do zewnętrznych warunków nauczania pochodzących od studentów natomiast należą wiedza, warunki psychiczne, w postaci nastawienia do przedmiotu i do nauczyciela, potrzeby wolności, bycia prowadzonym i akceptacji oraz motywacji, stresu, agresji, postaw osobowościowych a także chorób psychicznych, warunki fizyczne dotyczące możliwości pamięciowych, związanych z koncentracją, myśleniem, notowaniem, ze sposobem uczenia indywidualnego, warunki społeczne, rodzinne, zawodowe i kulturowe studentów. Wewnętrzne warunki zależą od samego nauczyciela i są lustrzanym odbiciem warunków zewnętrznych pochodzących od studentów.

Wnioski: Uświadomienie warunków dotyczących nauczania studentów prawa wraz z odniesieniem do odpowiednich metod nauczania jest krokiem w kierunku idealnego nauczania i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu nauczycieli. Ponadto wszystkie te wymagania dotyczące nauczania wpływają na proces oceniania.

 

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Biogram autora

Maria Górnicka - Katedra Postępowania Karnego, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytet Wrocławski, ul. Uniwersytecka 22/26, 50-145 Wrocław

Doktorantka w Katedrze Postępowania Karnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, magister administracji oraz magister prawa na tutejszym Wydziale. Bierze udział w pracach kół naukowych takich jak: Naukowe Koło Postępowania Karnego oraz Koło Naukowe Prawa Karnego i Kryminologii im. Juliusza Makarewicza. Interesuje się postępowaniem karnym, prawem karnym skarbowym i prawem karnym gospodarczym oraz dydaktyką prawniczych przedmiotów akademickich. W zakresie swoich zainteresowań występuje na konferencjach naukowych oraz publikuje artykuły naukowe. Poza Uczelnią aplikant adwokacki zrzeszony w Izbie Adwokackiej we Wrocławiu.

Pobrania

Opublikowane

2019-08-15

Jak cytować

[1]
Górnicka, M. 2019. Wymagania dotyczące nauczania studentów prawa. Ogrody Nauk i Sztuk. 9, 9 (sie. 2019), 205–222. DOI:https://doi.org/10.15503/onis2019.205.222.

Numer

Dział

TRANSGRESJA