Planowanie i zarządzanie karierą jako podmiotowa własność jednostki

Autor

  • Lucyna Myszka Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań

DOI:

https://doi.org/10.15503/onis2015.345.352

Abstrakt

Pojęcie kariery jest wieloznacznym i złożonym konstruktem. Wynika to między innymi z coraz wyraźniejszego zainteresowania niniejszą kategorią pojęciową przez badaczy różnych dyscyplin oraz z jakości przeobrażeń współczesnej rzeczywistości, która nakłada nową optykę na problematykę tego zagadnienia. Podejmowany dyskurs, będący dialogiem dotyczącym funkcjonowania człowieka na współczesnym rynku pracy, odchodzi od tradycyjnego ujęcia kariery jako własności zawodu czy organizacji. Ambiwalencja i permanentna zmiana nie tylko uniemożliwiają długofalowe planowanie, ale także przyczyniają się do dezaktualizacji obowiązujących wcześniej założeń społecznych. Taka sytuacja wymaga od jednostki umiejętności samodzielnego konstruowania i realizowania wizji własnej przyszłości oraz elastycznego modyfikowania założonego planu w zależności od zaistniałych warunków. Dlatego też, impulsem do refleksji podjętej nad karierą, staje się temat przyjmowania przez podmiot postawy prorozwojowej i proaktywnej wobec własnej przyszłości zawodowej. Wyraża się ona w umiejętnym rozpoznaniu i wykorzystaniu czynników środowiskowych, mogących wspomóc urzeczywistnianie subiektywnie stworzonej koncepcji sukcesu.

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Pobrania

Opublikowane

2020-02-07

Jak cytować

[1]
Myszka, L. 2020. Planowanie i zarządzanie karierą jako podmiotowa własność jednostki. Ogrody Nauk i Sztuk. 5, 5 (luty 2020), 345–352. DOI:https://doi.org/10.15503/onis2015.345.352.