Sytuacja prawna doktoranta (uczestnika studiów doktoranckich) w świetle reformy szkolnictwa wyższego i nauki

Autor

  • Anna Maria Maciąg Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Uniwersytecka 22/26, 50-145 Wrocław, Polska https://orcid.org/0000-0002-1741-1653

DOI:

https://doi.org/10.15503/onis2019.103.112

Słowa kluczowe:

reforma szkolnictwa wyższego i nauki, ustawa 2.0, doktorant, studia doktoranckie, przewód doktorski

Abstrakt

Cel badań. Celem prowadzonym badań była analiza statusu prawnego doktoranta (uczestnika studiów doktoranckich) w świetle reformy szkolnictwa wyższego i nauki, w zakresie sposobu organizacji kształcenia, rekrutacji, praw i obowiązków oraz postępowania w sprawie nadania stopnia doktora nauk prawnych.

Metoda badań. W toku prowadzonych badań wykorzystana została metoda dogmatyczno-prawna oraz elementy empirycznej w zakresie przeprowadzonej analizy orzecznictwa. Uwzględniona została materia normatywna, w szczególności przepisy ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, i przepisy ją wprowadzające, a także przepisy dotychczasowej ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.

Wyniki badań.Przeprowadzone badania wykazały, że sytuacja prawna doktorantów jest uzależniona od roku akademickiego, w którym rozpoczęli studia doktoranckie, a także od dnia, w którym wszczęli postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora nauk prawnych. Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora może odbywać się nie tylko na „starych” czy „nowych zasadach”, ale także w trybach mieszanych, w których reguły są modyfikowane tylko w określonych zakresach.

Wnioski. Doktoranci powinni z uwagą zapoznać się ze zróżnicowanym stanem prawnym. Z uwagi na zmienione zasady i liczne wyjątki od wprowadzonych zmian istotne jest, aby upewnić się, jakiego dnia postępowanie zostało wszczęte i czy wszelkie formalności w tym zakresie zostały dopełnione. Ponadto w przypadku opóźnień w procesie tworzenia pracy doktorskiej, warto zwrócić uwagę na terminy graniczne, po których postępowanie zostanie umorzone albo zakończone.

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Biogram autora

Anna Maria Maciąg - Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Uniwersytecka 22/26, 50-145 Wrocław, Polska

Administratywistka. Doktorantka na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zainteresowania badawcze zogniskowała wokół prawa administracyjnego (materialnego i ustrojowego), w szczególności wokół ustroju gminy. Teorię łączy z praktyką dzięki pracy zawodowej i działalności w blogosferze, blogując o prawie administracyjnym.

Pobrania

Opublikowane

2019-08-15

Jak cytować

[1]
Maciąg, A.M. 2019. Sytuacja prawna doktoranta (uczestnika studiów doktoranckich) w świetle reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Ogrody Nauk i Sztuk. 9, 9 (sie. 2019), 103–112. DOI:https://doi.org/10.15503/onis2019.103.112.