Budżet obywatelski jako forma konsultacji społecznych prowadzona przez polskie gminy (na przykładzie Częstochowy)
DOI:
https://doi.org/10.15503/onis2018.234.244Słowa kluczowe:
budżet obywatelski, partycypacja społeczna, organizacje pozarządoweAbstrakt
Teza. W ostatnich latach w Polsce obserwuje się wzrost aktywności jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie partycypacji społecznej, realizowanej wśród mieszkańców.
Omówione koncepcje. W artykule na przykładzie gminy miasta Częstochowa omówiona zostanie idea budżetu obywatelskiego, sposoby jego wdrażania, a także rola organizacji pozarządowych w jego realizacji.
Wyniki i wnioski. Swoją działalność w zakresie partycypacji społecznej gminy prowadzą za pomocą różnych form, do których zaliczyć można wszelkie inicjatywy lokalne, konsultacje społeczne i budżet obywatelski. Wśród wymienionych form największą popularność zyskał budżet obywatelski, pozytywnie przyjęty zarówno w dużych miastach (Warszawa, Kraków, Łódź), średnich (Częstochowa, Płock), jak i mniejszych (Karpacz, Kostrzyn).
Oryginalność/wartość poznawcza podejścia
Podjęty w artykule temat wzrostu aktywności społecznej w związku z wprowadzaniem budżetu obywatelskiego w Częstochowie nie doczekał się jeszcze szczegółowych analiz. Tekst stanowi ważny przyczynek do badania zjawiska partycypacji społecznej, realizowanej w jednostkach Samorządu Terytorialnego.