Praca socjalna z rodziną
DOI:
https://doi.org/10.15503/onis2024.145.158Słowa kluczowe:
rodzina, wsparcie, praca socjalna, pomoc społeczna, pomocAbstrakt
Cel. Celem artykułu jest rzetelne studium literatury naukowej poświęconej pracy socjalnej z rodziną i deskrypcja oraz scalenie wybranych treści i ram teoretycznych w koherentną całość w związku z podjęciem się wybranego tematu
Omówione koncepcje. Artykuł traktuje w sposób przeglądowy o wybranej problematyce. Na kanwie dotychczasowych doniesień naukowych oraz regulacji prawnych dotyczących pracy socjalnej z rodziną. Artykuł ilustruje jej merytoryczną zasadność i ulokowaną w teorii istotę działań pomocowych. Ponadto praca przedstawia jej ujęcia oraz wskazuje na wybrane rozwiązania i modele pracy z rodziną. Tekst również pochyla się nad materią definicyjną pracy socjalnej oraz rodziny i jej problemów.
Wyniki i wnioski. Treść pracy akcentuje wartość i zasadność implementacji rozwiązań systemowych zawartych w działalności zawodowej pracy socjalnej na rzecz rodzin i ich członków. Artykuł uwypukla oraz spaja materię teoretyczną oraz praktyczną wybranych treści oraz kumuluje ich doniesienia w formie wniosków i opisów zagadnień. Tak więc artykuł stanowi o merytorycznej zasadności i skuteczności działań pomocowych, jak również przybliża i omawia wiążące dla tematu koncepcje i modele pracy socjalnej z rodziną.
Wartość poznawcza. W artykule zaprezentowano kompleksowe zestawienie teorii oscylujących wokół materii definicyjnej pracy socjalnej i rodziny. Ponadto praca podejmuje się eksplikacji przesłanek świadczących o zasadności wdrażania rozwiązań i działań pracy socjalnej na rzecz rodzin. Co więcej, tekst także opisuje i przybliża ujęcia oraz modele pracy socjalnej z rodziną poprzez przytoczenie wybranych praktyk i ich podstaw teoretycznych. Jest to zatem tekst akcentujący teoretyczno-praktyczny charakter i formę pracy socjalnej z rodziną. W rezultacie służy on uwypukleniu rzeczonej tematyki oraz stanowić może również punkt odniesienia dla większej dyskusji w ramach poruszonej problematyki.
##plugins.generic.usageStats.downloads##
Bibliografia
Adamski, F. (1982). Socjologia małżeństwa i rodziny. Wydawnictwo PWN.
Górny, A., Juszczyk-Frelkiewicz, K., Libor, G., & Zygmunt, A. (Red.) (2017). Rodzina niejedno ma oblicze — refleksja o współczesnej rodzinie. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
Kamiński, A. (1980). Funkcje pedagogiki społecznej. Wydawnictwo PWN.
Kancelaria Sejmu. (2004). Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Nr. 64, poz. 593). https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20040640593
Kanios, A. (2014). Praca socjalna. Zagadnienia teoretyczne i metodyczne. Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie.
Kawula S. (2007). Rodzina o skomplikowanych czynnikach patogennych. W S. Kawula, J. Brągiel, & A. Janke (Red.), Pedagogika rodziny. Obszary i panorama problematyki (ss. 115-152). Wydawnictwo Adam Marszałek.
Kosman, T. (2013). Założenia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (TSR). Warmińsko-Mazurski Kwartalnik Naukowy. Nauki Społeczne, 1, 9-26.
Kotlarska-Michalska, A. (2011). Praca socjalna w rodzinie, z rodziną i dla rodziny w perspektywie ról zawodowych pracownika socjalnego i asystenta rodziny. W A. Żukiewicz (Red.), Asystent rodzinny. Nowy zawód i nowa usługa w systemie wspierania rodzin. Od opieki do wsparcia (ss. 55-74). Oficyna Wydawnicza Impuls.
Kowalczyk, B. (2012). Asystenci rodziny w nowym systemie wsparcia. Praca Socjalna, 2, 102-114.
Krasiejko, I. (2010). Metodyka działania asystenta rodziny. Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach w pracy socjalnej. Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”.
Krasiejko, I. (2011). Praca socjalna w praktyce asystenta rodziny. Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”.
Krasiejko, I., & Przeperski, J. (2011). Nowoczesne formy wsparcia rodziny – asystentura rodzin i Konferencja Grupy Rodzinnej. Praca Socjalna, 2, 3-23.
Maciver, R. M. (1947). Society. A Textbook of Sociology. Wydawnictwo Rinehart & Company.
Majkowski, W. (1995). Rodzina między grupą a instytucją. W J. A. Kłys (Red.), Nauki o rodzinie (ss. 81-95). Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne OTTONIANUM.
Misiąg, M. (2017). Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach. W B. Szluz, & M. Bozacka (Red.), Wybrane kategorie problemów społecznych. Wprowadzenie (ss. 149-159). Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Podgórecki, A. (1976). Zagadnienia patologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe PWN.
Radlińska, H. (1961). Pedagogika społeczna. Wydawnictwo Ossolineum.
Stasiak, M. K. (2009). Podmiotowy model pracy socjalnej. Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi.
Szczepkowski, J. (2007). Terapia młodzieży z problemem narkotykowym. Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach. Wydawnictwo Edukacyjne „Akapit”.
Szczepkowski, J. (2010). Praca socjalna – podejście skoncentrowane na rozwiązaniach. Wydawnictwo Edukacyjne „Akapit”.
Świtek, T. (2007). Praca socjalna skoncentrowana na rozwiązaniach - PSRR. W J. Kienhuis, & T. Świtek (Red.), Klient ekspertem. Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach w pracy socjalnej i edukacji. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Trawkowska, D. (2010). Bariery w rozwoju pracy socjalnej w pomocy społecznej w Perspektywie systemowej. Przykład pracy socjalnej z rodziną. W A. Kotlarska-Michalska (Red.), Zalety i wady życia w rodzinie i poza rodziną. Roczniki Socjologii Rodziny. Studia socjologiczne oraz interdyscyplinarne, XX, 185-208. Wydawnictwo Naukowe PWN.
Tönnies, F. (2008). Wspólnota i stowarzyszenie. Rozprawa o komunizmie i socjalizmie jako empirycznych formach kultury. Wydawnictwo PWN.
Ziemska, M. (Red.). (2005). Rodzina współczesna. Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Daniel Zając
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.