Presupozycje jako formy manipulacji językowej
DOI:
https://doi.org/10.15503/onis2020.36.42Słowa kluczowe:
presupozycja, manipulacja językowa, manipulacja w mediach, język mediów, pragmatyka językowaAbstrakt
Cel: Celem pracy jest przybliżenie pojęcia presupozycji i przedstawienie jej użycia w kontekście manipulacji językowej w mediach na wybranych przykładach. Artykuł przedstawia różnorodność presupozycji jako formy językowej. Praca ukazuje również mnogość rodzajów tej figury pragmatycznej.
Metoda: Analiza jakościowa posłużyła do przybliżenia techniki posługiwania się presupozycją jako formą manipulacji. Szerokiemu badaniu jakościowemu poddane zostały dwa przykłady, które zaistniały w dyskursie medialnym. Ważnym aspektem analizy jest również ukazanie kontekstu wypowiedzi, dzięki czemu odbiorca ma świadomość, w jaki sposób i w jakich okolicznościach przekaz zaistniał.
Wyniki: Analiza wykazała, w jaki sposób ludzie mediów i polityki stosują presupozycje, by w podświadomości odbiorcy zakomunikować swój osąd, bez ukazania go w sposób bezpośredni. Różnorodność tej figury pragmatycznej przyczynia się do różnorodności jej zastosowań w dyskursie medialnym.
Wnioski: Umiejętnie zastosowana presupozycja stanowi doskonałą praktykę manipulacyjną. Zgłębianie tego tematu przyczyni się do poszerzenia świadomości odbiorców wypowiedzi medialnych, którzy nie posiadając odpowiedniej wiedzy, stają się dobrym materiałem do stosowania praktyk manipulacyjnych. Presupozycja ze względu na swoją specyfikę niełatwa jest do odszyfrowania, co czyni ją interesującym przedmiotem badań w kontekście manipulacji.
##plugins.generic.usageStats.downloads##
Bibliografia
Kolarzowski, J. (2006). Użycie presupozycji jako werbalnego środka wywierania wpływu. Pobrane z: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4927
Levinson, S.C. (2010). Pragmatyka językowa. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN
Maciuszek, J. (2013). Automatyzmy i bezrefleksyjność w kontekście wpływu społecznegoć . Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN
Maciuszek, J., Garlicka. J. (2017). Refleksyjność jako czynnik odporności na zawarte w pytaniu presupozycje. Psychologia społeczna, tom 12 1 (40)
Rusesell, B. (1905). On Denoting [O denotowaniu]. Mind, 14 (56), 479-493
Strawson, P. F. (1950). On Referring [O wyrażaniu] . Mind, 59 (235), 320-344