Młodzi konserwatorzy w kulturowy tyglu, czyli praktyki w Libanie studentów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Autor

  • Anna Julia Tomkowska Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37, 00-379 Warszawa

Słowa kluczowe:

konserwacja, restauracja, prace konserwatorskie w Libanie, praktyki studenckie, średniowieczne malowidła ścienne

Abstrakt

Cel badań. Podsumowanie dotychczasowych osiągnięć w postaci efektów prac konserwatorskich, jak również spojrzenia na szerszy aspekty edukacyjny praktyk studenckich Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych realizowanych w kraju, odmiennym kulturowo od Polski.

Metoda badań. Ocena i analiza efektów prac in situ oraz badania literatury tematu.

Wyniki. W oparciu o analizę przedstawionych efektów prac oraz badania literatury tematu, dokonano podsumowania dotychczasowych wyników prac konserwatorskich, prowadzonych w ramach misji studenckich Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej ASP.

Wnioski. W efekcie wieloletnich prac udało się zakonserwować cenne średniowieczne malowidła ścienne. Ponad to wieloletnie doświadczenia prowadzenia praktyk studenckich prezentują wypracowane i sprawdzone działania z zakresu kształcenia zawodowego przy jednoczesnej realizacji założeń edukacji międzykulturowej.

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Biogram autora

Anna Julia Tomkowska - Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37, 00-379 Warszawa

Pani Anna Tomkowska ukończył studia z zakresu konserwacji i restauracji rzeźby kamiennej i detalu architektonicznego w 2011 roku na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie jest asystentem na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Ponadto pracuje jako samodzielny referent w Międzyuczelnianym Instytucie Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Obecnie Pani Anna Tomkowska przygotowuje pracę doktorską odnoszące się do kwestii ochrony bizantyńskich mozaik posadzkowych w Libanie. Celem przcy jest ustalenie obecnego stanu zachowania wybranych mozaiki na stanowiskach  archeologicznych, w muzeach oraz w niezabezpieczonych miejscach ekspozycji.
W 2016 roku podjął studia podyplomowe w zakresie nowoczesnych technik analitycznych dla konserwacji obiektów zabytkowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Pobrania

Opublikowane

2017-07-16

Jak cytować

[1]
Tomkowska, A.J. 2017. Młodzi konserwatorzy w kulturowy tyglu, czyli praktyki w Libanie studentów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ogrody Nauk i Sztuk. 7, 7 (lip. 2017), 237–248.

Numer

Dział

DOŚWIADCZENIE