Sekret pierwszej polskiej książki kucharskiej w świetle XVI-wiecznej edukacji kobiet

Autor

  • Agata Ludwika Świerczek Akademia Ignatianum w Krakowie, ul. Mikołaja Kopernika 26, 30-001 Kraków, Poland

Słowa kluczowe:

pierwsza polska książka kucharska, edukacja kobiet, kuchnia polska w XVI wieku, kultura staropolska, kuchmistrzostwo

Abstrakt

Cel badań. Celem badania było opisanie kulinarnej edukacji kobiet w XVI-wiecznej Rzeczpospolitej oraz znalezienie odpowiedzi na pytania: Kto mógł posiadać książkę kucharską? Czy przygotowywano kobiety do prac w kuchni? Dla kogo było przeznaczone Kuchmistrzostwo?  Jaki miało ono związek z edukacją kobiet?

Metoda badań. Podstawową metodą badawczą pracy była synteza, również analiza dostępnych materiałów naukowych, pozwoliła na wyciągnięcie szczegółowych wniosków z przeprowadzonych badań.

Wyniki i wnioski. Badania wykazały, że zajmowano się głównie wychowaniem chłopców. Rodziny szlacheckie łożyły pieniądze na to, by ich potomkowie zdobyli odpowiednią ogładę oraz wiedzę nabywając niezbędne umiejętności do późniejszej działalności politycznej. Opisy związane z wychowaniem dzieci jedynie wspominają, że dziewczęta były przygotowywane do roli przyszłej pani domu. Na podstawie dostępnych opracowań historycznych wiemy już, że kobiety miały wówczas do dyspozycji książki kucharskie, co więcej były to prace napisane w języku polskim. Być może był to wynik rozwijającego się w Polsce już na przełomie XV/XVI wieku humanizmu. Edukacja kobiet w XVI wieku jest tematem rzadko podejmowanym w polskiej literaturze. Rozpatrywanie problemu w kontekście pierwszej polskiej książki kucharskiej jest niewątpliwie ważnym elementem poznawania polskiej kultury.

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Biogram autora

Agata Ludwika Świerczek - Akademia Ignatianum w Krakowie, ul. Mikołaja Kopernika 26, 30-001 Kraków, Poland

doktorantka

Pobrania

Opublikowane

2017-07-16

Jak cytować

[1]
Świerczek, A.L. 2017. Sekret pierwszej polskiej książki kucharskiej w świetle XVI-wiecznej edukacji kobiet. Ogrody Nauk i Sztuk. 7, 7 (lip. 2017), 159–169.

Numer

Dział

TRANSGRESJA