Działalność pedagogiczno-prawna Bronisława Piłsudskiego

Pedagogical and legal activity of Bronisław Piłsudski

Autor

  • Barbara Jelonek Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Wrocławski, plac Uniwersytecki 1, 50-137 Wrocław, Polska

DOI:

https://doi.org/10.15503/onis2018.330.337

Słowa kluczowe:

Bronisław Piłsudski, Ajnu, prawo, edukacja, Japonia

Abstrakt

Cel badań. Przedstawienie działalności edukacyjnej i prawnej Bronisława Piłsudskiego na podstawie dokumentu jego autorstwa pt. Projekt zasad zarządzania Ajnami z wyspy Sachalin, z krótkimi komentarzami do poszczególnych punktów oraz podejmowanych przez niego badań nad ludem Ajnu. Celem badań jest też propagowanie wiedzy na temat działalności tego Polaka na terenach krajów Dalekiego Wschodu i analiza najdonioślejszych prac badawczych, kolekcjonujących jego badania, dokonanych przez polskich naukowców.

Metoda badań. Analiza artykułów 23 i 24 dokumentu Projekt zasad zarządzania Ajnami z wyspy Sachalin, z krótkimi komentarzami do poszczególnych punktów autorstwa B. Piłsudskiego (Piłsudski, 1991). Analiza i przegląd literatury zagranicznej oraz polskiej dotyczącej działalności B. Piłsudskiego (przede wszystkim prac profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Alfreda F. Majewicza, a także profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego Antoniego Kuczyńskiego oraz Władysława Łatyszewa.

Wyniki i wnioski. Z przeanalizowanego materiału badawczego czytelnik może dowiedzieć się o działalności edukacyjnej i prawnej B. Piłsudskiego. W polskiej literaturze nie ma jeszcze biografii tego Polaka, zaś w niniejszym artykule przedstawione zostały prace uniwersyteckich badaczy, którzy podjęli starania zebrania informacji, przybliżając się swoimi pracami do zanalizowania wielu wątków dotyczących życia brata Józefa Piłsudskiego, aby propagować wiedzę o tym niedocenionym w Polsce badaczu kultur Dalekiego Wschodu.

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Biogram autora

Barbara Jelonek - Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Wrocławski, plac Uniwersytecki 1, 50-137 Wrocław, Polska

Absolwentka WPAE I WNS Uniwersytetu Wrocławskiego. Prawnik, ekspert Pracowni Badań Praw Orientalnych. W ramach badań naukowych prowadzi od 2012 r. na portalu społecznościowym Facebook stronę Co wiesz o Japonii. Autorka ponad 30 artykułów naukowych i prelegentka na ponad 40 konferencji naukowych ogólnopolskich i międzynarodowych. Laureatka konkursu „2017 - rok Kościuszki i Piłsudskiego", którego organizatorem był Kurier Historyczny. Konkursowa praca pt. Fenomen badań naukowych Bronisława Piłsudskiego  nawiązuje bezpośrednio do publikacji w tym wydaniu ONiS.

Członkini British Association for Japanese Studies i Amnesty International. Zastępca redaktora naczelnego czasopisma naukowego Acta Erasmiana oraz członek redakcji międzynarodowego czasopisma naukowego Oriental Law Review.

Członek Honorowy Międzywydziałowego Studenckiego Koła Kultur Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Interdyscyplinarnego Studenckiego Koła Rozwoju Administracji ISKRA.

Pobrania

Opublikowane

2018-07-23

Jak cytować

[1]
Jelonek, B. 2018. Działalność pedagogiczno-prawna Bronisława Piłsudskiego: Pedagogical and legal activity of Bronisław Piłsudski. Ogrody Nauk i Sztuk. 8, (lip. 2018), 330–337. DOI:https://doi.org/10.15503/onis2018.330.337.

Numer

Dział

DOŚWIADCZENIE